LILLIPUT RM-7028/S 7"-OS DUAL SDI kontroll monitor
- Gyártó: Lilliput
- Cikkszám: LILLIPUTRM-7028S
-
Elérhetőség:
Rendelésre
Villámgyors
szállítás
szállítás
Óriási
raktárkészlet
raktárkészlet
Segítünk ha
elakadtál
elakadtál
Termékfülek
Leírás és Paraméterek
| Monitor Specification | |
| Screen Size (diagonal) | 2 x 7" LED IPS Screen |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | 1280x800 (Native) |
| Maximum Resolution | up to 1920 x 1080 |
| Viewing Angle (degrees) | 178/178 |
| Brightness Ratio (cd/m2) | 400 |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Video Inputs | 2 x 3G-SDI, 2 x HDMI, 2 x YPbPr, 2 x Composite, 2 x Tally Connection, 1 x USB Mini |
| Video Outputs | 2 x 3G-SDI, 2 x HDMI, 2 x YPbPr, 2 x Composite |
| Input Power | 12V DC |
| Operating Temperature | -20 - 60 |
| Contents Of Box | |
| Product | RM-7028 monitor |
| Power Adaptor | 12V 2A Power Adaptor (UK,EU,US) |
| Dimensions | |
| Height (mm) | 133.5 |
| Width (mm) | 482.5 |
| Depth (mm) | 25.3 |
| Weight (g) | 2885 |
![]() |
Black Magic Pocket Cinema Camera CompatibleThis monitor is fitted with the 2674 processing chip - which gives a greater range of input frequencies that can be used. For the full range of compatible frequencies please click here |
![]() |
Twin 7” IPS monitors with widescreen aspectThe Lilliput RM7028/S has 2 ultra high resolution, widescreen IPS type LCD panels which can accept 2 independent high definition video signals for maximum functionality in a live event situation |
![]() |
IPS screen gives 720p native resolutionThe RM7028/S features IPS screen panels with a native resolution of 1280x800 pixels. This high resolution gives an extremely detailed image potentially avoiding problems in the post-production environment making it an ideal choice for the discerning professional user. |
![]() |
800:1 Contrast ratioThe RM7028/S features an ultra high 800:1 contrast ratio giving accurate colour representation and crisp picture quality. |
![]() |
High brightness LCD panelThe RM7028/S is sunlight readable with a brightness ratio of 400 cd/m2 making it ideal for all situations |
![]() |
DSLR optimised systemThe Lilliput RM7028/S is designed around compatibility with professional multimedia and video equipment. |
![]() |
Multiple input connections availableThe RM7028/S comes with connectivity for 3G SDI, HDMI, Component (YPbPr) and composite and with 2 independent screens this allows for great flexibility when running your event |
![]() |
Entertainment and multimedia solutions.Lilliputs rack mounted monitors are ideal for installing into sound stages and recording studios. |
![]() |
Industrial and Agricultural solutions.Lilliput rack mounted monitors can be installed into existing 19" rack systems for monitoring and control in the industrial environment. |
![]() |
Photography solutions.Lilliputs rack mounted monitors are optimised for use with professional grade video and photography equipment. |
![]() |
Vehicular solutions.Lilliput rack mount monitors can be installed in outside broadcast vehicles for monitoring and image control. |










